PIT kasowy - podatni.com

Przejdź do treści


PIT kasowy
                                                
             

PIT kasowy to dobrowolna metoda rozliczenia z której będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

Warunki - Zgodnie z ustawą, podatnik może rozliczać PIT metodą kasową, spełnienia łącznie następujących warunków:
1/ jego przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 1 000 000  zł,
2/ w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych,
3/ złoży naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności.

Kasowy PIT będą mogli stosować przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy:
- według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT),
- IP BOX (art. 30ca ustawy o PIT),
- podatek liniowy (art. 30c ustawy o PIT),
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie).

Z rozwiązania będą mogły korzystać osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza, że w tej działalności podatnik nie może zatrudniać pracowników. Samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.

Podatnik utraci prawo do rozliczania PIT kasowo gdy przekroczy obroty jednak utrata prawa kasowego PIT w związku z przekroczeniem limitu, nastąpi dopiero od początku następnego roku podatkowego.

Przychód - będzie rozliczany podatkowo dopiero po uregulowaniu należności przez nabywcę. Jednak po upływie dwóch lat podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzyma od kontrahenta zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Termin ten liczy się od dnia wystawienia faktury.

W ramach kasowego rozliczania PIT przychód powstanie w dacie uregulowania należności, gdzie przez uregulowanie należności należy rozumieć częściowe lub całkowite uregulowanie płatności a także wpłaty na poczet dostaw i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach rozliczeniowych. Jeśli jednak wpłata będzie częściowa, to przychód powstanie w części, jaka została uregulowana.

Z kasowego PIT wyłączony będzie przychód uzyskany z tytułu sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W tym przypadku przychód ten będzie ustalany metodą memoriałową, mimo że przychód ze sprzedaży towarów i usług rozliczany będzie kasowo.

Koszt - kasowe rozliczenie PIT będzie miało również zastosowanie dla wydatków. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów: (...) Zasadą będzie potrącanie kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym uregulowania zobowiązania, w przypadku, gdy koszty te będą wynikały z transakcji, w których stroną jest inny przedsiębiorca i zostały poniesione w roku podatkowym, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Zasada potrącania kosztów w roku podatkowym uregulowania zobowiązania będzie dotyczyła zarówno kosztów udokumentowanych fakturami jak i w każdy inny, przewidziany przepisami, sposób. Jeżeli zobowiązanie zostanie uregulowane przed datą poniesienia kosztu uzyskania przychodu, np. przed datą wystawienia faktury, to koszt uzyskania przychodu będzie potrącany najwcześniej w dacie jego poniesienia, np. w dacie wystawienia faktury. Koszty będą potrącane w takiej wysokości, w jakiej zostało uregulowane zobowiązanie. Kosztem będą zatem również, np. zapłacone zaliczki, przedpłaty, raty. (...)

Konieczne będzie wyodrębnienie kosztów w transakcjach B2B rozliczanych kasowo.

Wyjątek będzie dotyczył odpisów amortyzacyjnych. Podatnik będzie mógł zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli jeszcze podatnik nie zapłacił, np. za środek trwały, od którego dokonuje tych odpisów.





2006 -2024
Wróć do spisu treści